Pożegnanie ppłk w st. spoczynku dr n. hum. Arkadiusza Ogrodowczyka.
Dnia 17.10 2014 zmarł w Puszczykowie koło Poznania, w wieku 82 lat, ppłk dr nauk humanistycznych Arkadiusz Ogrodowczyk, współzałożyciel i wieloletni prezes wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, od 2010 do początku 2013 roku Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego, człowiek wielkiej miary, doskonały mówca i organizator, społecznik i żołnierz.
Płk A. Ogrodowczyk urodził się 27 lutego 1932 r. w Trzebuchowie w powiecie Koło w wielodzietnej rodzinie chłopskiej. Wojnę z całą rodziną spędził na wysiedleniu w Kieleckiem. Po przedwczesnej śmierci ojca, w wieku 12 lat został głową rodziny opiekując się razem z matką pięciorgiem rodzeństwa.
Dzięki ambicji, silnej woli i wytężonej pracy, godził obowiązki rodzinne z nadrabianiem, spowodowanych wojną zaległości edukacyjnych. W tych trudnych dla niego latach powojennych ukończył szkołę podstawową i średnią.
Lata biedy i wojennej poniewierki ukształtowały jego lewicowe poglądy, jego społeczny radykalizm.
Już w szkole średniej został przewodniczącym Zarządu Szkolnego Związku Młodzieży Polskiej i członkiem Zarządu Powiatowego tejże organizacji w Kole (woj. Wlkp).
Pracując w organizacji młodzieżowej poznał swoją przyszłą żonę, Władysławę Pers, aktywistkę ZMP, która przez 62 lata wspierała go we wszystkich społecznych i politycznych działaniach, była jego podporą umożliwiającą jego osiągnięcia naukowe i organizacyjne.
W 1952r. został przyjęty do Szkoły Oficerskiej Oficerów Politycznych w Łodzi. Od 1954 do 1968 roku służył w 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie m.in. jako instruktor ds. personalnych oficerów politycznych. W tym to okresie studiował zaocznie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i uzyskał w 1962 r. tytuł magistra historii. Napisał pracę dyplomową p.t. Udział 5 Pułku Piechoty w II Wojnie Światowej ze szczególnym uwzględnieniem walk o wyzwolenie Pomorza Zachodniego.
W 1968r. został przeniesiony do Poznania do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych im. Stefana Czarnieckiego na stanowisko starszego wykładowcy. Był lubiany przez podchorążych za życzliwość i interesująco prowadzone wykłady. Tu kontynuował pracę naukową, poświęcając cały wolny czas na żmudne przeszukiwanie archiwów i wywiady z osadnikami wojskowymi na Ziemiach Zachodnich i Północnych. Wydał szereg publikacji w czasopismach historycznych i uczestniczył w wielu konferencjach naukowych.
Jego praca doktorska wydana w formie książkowej, p.t. Pomorze przywrócone. Wkład Wojska Polskiego w przejęcie i zagospodarowanie Pomorza Zachodniego w latach 1945-1947, została nagrodzona przez Ministra Obrony Narodowej gen. Wojciecha Jaruzelskiego. W tymże roku został również odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W 1974 r. zakończył służbę wojskową i rozpoczął pracę w filii poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wielkopolskim, w Katedrze Nauk Społecznych na stanowisku docenta do roku 1992.
W 1978 r. ukazała się jego kolejna książka p.t. Żołnierze Wojska Polskiego na Śląsku Opolskim i Dolnym 1945-1948.
W 1985 r. jako delegat uczelnianej organizacji partyjnej uczestniczy w ostatnim XI Zjeździe PZPR i w założycielskim SDRP. Aktywnie działa w Sojuszu Lewicy Demokratycznej jako członek Rady Wojewódzkiej Wielkopolski.
W 1994 r. wraz z płk Rorotem (głównym inicjatorem) płk Puchem i innymi żołnierzami zawodowymi tworzy Wielkopolski Oddział Wojewódzki LWP, której zostaje prezesem aż do lipca 2010 a potem Związku Weteranów i Rezerwistów do 4.01.2013 r.
Jako wieloletni, w przeszłości działacz Stowarzyszenia Ateistów i Wolnomyślicieli, później Towarzystwa Krzewienia Kultury Świeckiej, reaktywował w 2011 Poznański Oddział Towarzystwa Kultury świeckiej, którego prezesem pozostał aż do śmierci.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się na cmentarzu komunalnym na Junikowie w Poznaniu. Pogrzeb miał charakter świecki z ceremoniałem wojskowym.
Główne pożegnalne przemówienie nad trumną wygłosiła świecka mistrzyni Ceremonii z Urzędu Miejskiego, przedstawiając drogę życiową ppłk Ogrodowczyka w sposób uroczysty i jednocześnie wzruszający.
Piękne słowa pożegnania padły również z ust ppłk Krzysztofa Majera, wiceprezesa Zarządu Głównego ZW i RWP, a zarazem prezesa Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego ZW i RWP oraz ppłk Tadeusza Topolewskiego, prezesa Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego, a także Pani Hanny Pawłowskiej, pełniącej obowiązki prezesa Poznańskiego Oddziału Towarzystwa Kultury Świeckiej,.
Głębokie wyrazy współczucia rodzinie płk Ogrodowczyka złożyła, na łamach gazety Głos Wielkopolski, Krystyna Łybacka Poseł do Parlamentu Europejskiego.
Cześć Jego Pamięci.
ppłk w st. spocz. Mieczysław-Daniel Chmiela ppłk w st. spocz. Tadeusz Topolewski st. szer. rez. Kazimierz Seredyński
-
Ostatnie wpisy
Kalendarz
listopad 2024 P W Ś C P S N « sie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30