Wspomnienie o żołnierzach 4 Dywizji Piechoty

W dniu 19.07.2020r delegacja naszego związku na zaproszenie Związku Żołnierzy WP w składzie siedmioosobowym z prezesem Radomskiego Oddziału Powiatowego ppłk rez. Stanisławem Mazurem, sekretarzem MOW Jerzym Kalbarczykiem oraz Janem Monczyńskim – skarbnikiem MOW wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyliśmy w dorocznej uroczystości uczczenia pamięci zamordowanych po zakończeniu II wojny światowej żołnierzy 4 Dywizji Piechoty na drodze pomiędzy Iłżą a Skaryszewem.
18 lipca 1946 roku major Alfred Wnukowski, oficer radziecki polskiego pochodzenia z batalionu saperów 4 Dywizji Piechoty, wchodzącej wówczas w skład wojsk Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego przemieszczał się drogą z Rzeszowa do Warszawy dwoma samochodami na czele ośmioosobowej delegacji na odprawę.
Pod Skaryszewem w lesie zostali zatrzymani przez działający, pozostający w tym rejonie oddział Jgły. Po zatrzymaniu i zorientowaniu się, że są to żołnierze bezpieczeństwa rozstrzelali majora Alfreda Wnukowskiego, jego ciężarną żonę oraz trzy osoby towarzyszące, natomiast trzech żołnierzy ochrony zdołało zbiec.
Od kilku lat w niedzielę najbliższą temu zdarzeniu radomski Związek Żołnierzy Wojska Polskiego organizuje uroczystość oddania hołdu i złożenia wieńców w miejscu tego zdarzania.
Tym razem na zaproszenie prezesa koła oddziału radomskiego ZŻWP przybyli: poseł na Sejm-Andrzej Rozenek, delegacje z Warszawy z prezesem Służb Mundurowych Zdzisławem Czarneckim, v-ce prezesem ZG ZŻWP płk Skalskim, prezesem stowarzyszenia Polskich Kombatantów II wojny światowej panem Dubowskim, przedstawiciele władz terenowych z Iłży i Radomia.
W czasie uroczystości prezes struktur radomskich ZŻWP przedstawił przebieg tego zdarzania z lipca 1946 roku, głos zabrał poseł Andrzej Rozenek oraz przedstawiciel kombatantów.
Po przemówieniach odczytany został apel pamięci oraz złożenie wiązanek kwiatów i zapalone znicze przed uszkodzonym starym a przygotowywanym miejscem pod nowy pomnik upamiętniającym to wydarzenie.
Po zakończonej uroczystości, uczestnicy przeszli na pobliski parking leśny, gdzie odbyło się koleżeńskie spotkanie uczestników połączone z konsumpcją żołnierskiej grochówki, kawy, herbaty oraz słodyczy.

Radom dnia 20.07.2020r

Sekretarz MOW Prezes ROP
Jerzy Kalbarczyk ppłk rez. Stanisław Mazur

Możliwość komentowania została wyłączona.