Dzień Weterana w Głogowie

29 maja br. zostały zorganizowane w Głogowie obchody Dnia Weterana przez Klub Sportowy Chrobry i Oddział Powiatowy Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego im. 5 Brygady Artylerii Ciężkiej. Przeprowadzono mecze w piłkę nożną drużyny młodzieżowej Chrobrego U-19 z reprezentacją 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz drużyny Klubu Chrobry z reprezentacją Wojska Polskiego, wygrali głogowianie 1:0. Odbyły się też zawody strzeleckie na symulatorze o puchar komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Głogowie oraz wystawa sprzętu wojskowego. Mieszkańcy Głogowa mogli obejrzeć pojazdy militarne z okresu II wojny światowej, jak i współczesne. Czynna była wystawa broni czarnoprochowej, można też było obejrzeć ekspozycję zdjęć, poświęconą udziałowi głogowian w wojskowych misjach poza granicami kraju. Z kolei z placu Sapera w rajd rowerowy wyruszyli cykliści, którzy finiszowali na stadionie Chrobrego.
W uroczystym podsumowaniu święta na płycie stadionu brawami nagrodziliśmy świetny występ mażoretek, którym grała Orkiestra Huty Głogów. Historię udziału polskich żołnierzy i funkcjonariuszy w misjach pokojowych ONZ, misjach stabilizacyjnych i szkoleniowych przedstawił mjr Janusz Szmołda. Spotkanie stało się okazją do podziękowań za działalność na rzecz popularyzacji obronności oraz tradycji i historii Wojska Polskiego. Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego dr Tadeusz Samborski wręczył Honorowe Odznaki Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego, które otrzymali: złotą artysta malarz Telemach Pilitsidis, a srebrne Zbigniew Berdys, Piotr Mielniczuk i Zbigniew Szabatowski. Z kolei wiceprezes Zarządu Głównego, prezes Zarządu Dolnośląskiego ZWiRWP płk Krzysztof Majer wręczył kilkanaście Krzyży Pamiątkowych 25-lecia ZWiRWP na Dolnym Śląsku i medali pamiątkowych 25-lecia ZWiRWP. Wśród wyróżnionych znależli się m.in. Prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz, Starosta Głogowski Jarosław Dudkowiak i Wójt Gminy Kotla Łukasz Horbatowski, nasi wypróbowani sojusznicy, a prezes ZP ZWiRWP w Głogowie ppor. ZS Krzysztof Taras otrzymał Krzyż Pamiątkowy 150-lecia urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Część oficjalną zakończyliśmy odśpiewaniem hymnu państwowego. Po części oficjalnej na stadionie zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek. Wracając zaś do Wrocławia natknęliśmy się na wójta gminy Prochowice panią Alicję Sielicką.
Serdecznie dziękuję władzom Klubu Chrobry i aktywowi związkowemu oraz składam serdeczne gratulacje i podziękowania, za przygotowanie organizacyjne oraz przeprowadzenie godnego uczczenia święta „niebieskich” beretów.

Zapraszam też do galerii na http://glogow.naszemiasto.pl/…/dzien-weterana-w-glogowie-by…
Krzysztof Majer
Foto: Kamila Wojsa i Krzysztof Majer

Możliwość komentowania została wyłączona.