Uroczystości Katyńskie

Uroczystości Katyńskie w województwie lubelskim w 2025 r.

Zbrodnia katyńska to jedna z wielu zbrodni dokonanej przez funkcjonariuszy Narodnego Komitetu Wnutriennych Dieł (Ludowego Komitetu Spraw Wewnętrznych) stalinowskiego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Katyń stal się synonimem wszystkich zbrodni popełnionych na Polakach przez radzieckich enkawudzistów w okresie II wojny światowej. Odnośnie samej zbrodni w Lesie Kosogory k miasteczka Katyń została ona popełniona  na zlecenie najwyższych władz ZSRR wiosną 1940 roku.  Polacy (jeńcy wojenni z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz szereg osób cywilnych) byli mordowani strzałem w tył głowy w Katyniu, Charkowie, Twerze, Kijowie i innych w większości nieznanych miejscach kaźni. Szacuje się, że zginęło około 22 tysięcy osób, w tym oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej Polskiej.

Czcząc pamięć tych bestialskich mordów Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 14 listopada 2007 roku podjął uchwałę o ustanowieniu w dniu 13 kwietnia Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej (M.P. Z 2007 r., nr 87, poz. 944). Od tamtej pory w całej Polsce odbywają się uroczystości ku czci polskich oficerów oraz obywateli polskich zamordowanych w lesie Kosogory niedaleka miasteczka Katyń oraz w innych miejscach kaźni na terenie b. Związku Radzieckiego. Data dzienna – 13 kwietnia – nawiązuje do momentu opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego w Katyniu pod Smoleńskiem. Jest również symbolem początku walki o prawdę w sprawie wskazania sprawców straszliwego mordu blisko 22 tys. polskich obywateli wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r.

W bieżącym roku w Chełmie taka uroczystość miała miejsce w dniu 14 kwietnia. Odbyła sie na Górze Chełmskiej (tzw. ,,Górce”). Zapoczątkowała ją uroczysta Msza św. odprawiona w barokowej Bazylice Mariackiej. Po nabożeństwie Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, delegacje organizacji kombatanckich (wśród nich wspólna delegacja Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego i Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w składzie: kpt. ZWiR mgr Marian Ludwików – członek Zarządu Głównego ZWiRWP,  st. chor. sztab. ZWiR Andrzej Owczarek – wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego ZWiRWP w Lublinie z/s we Włodawie, ppłk inż. Józef Piłat – sekretarz Zarządu Rejonowego ZŻWP w Chełmie oraz st. sierż. Krzysztof Staniszewski – członek Zarządu Rejonowego ZŻWP w Chełmie), służb mundurowych, instytucji i szkół złożyły wiązanki kwiatów przy Mauzoleum Mieszkańców Chełma i Ziemi Chełmskiej poległych i zamordowanych w czasie II wojny światowej.

Podobne uroczystości miały miejsce w szeregu miejscowości województwa lubelskiego stanowiącego obszar działania Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego ZWiR WP.

Pierwsza strona decyzji najwyższych władz radzieckich o likwidacji polskich oficerów – jeńców z podpisami m. in. Stalina
Jedna w wielu publikacji na temat masakry  katyńskiej
Niemiecki plakat-ilustracja masakry katyńskiej
Fotografie Polaków zamordowanych w Katyniu
Ks. prałat Zdzisław Peszkowski – (jeden z ocalałych z masakry) w Katyniu
Ściana Pamięci i krzyż na Cmentarzu pomordowanych oficerów w Lesie Katyńskim
Zarysy zbiorowych Mogił – Dołów Śmierci w Lesie Katyńskim
Chełm, dn. 14. 04. 2025 r. Szkolne poczty sztandarowe
Wspólna delegacja ZW ZWiRWP i ZR ZŻWP
Służby mundurowe
Flagi, wieńce oraz znicz przy Mauzoleum Mieszkańców Chelma i Ziemi Chełmskiej zamordowanych podczas II wojny światowej
Uroczystość katyńska we Włodawie

Tekst: płk ZWiR dr Paweł Kiernikowski

Zdjęcia i ilustracje ze stron internetowych

Możliwość komentowania została wyłączona.