70 rocznica wyzwolenia Belfort

21 listopada 2014 roku delegacja Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego Koła Miejskiego w Dzierżoniowie im. 1 Korpusu Pancernego w składzie: szer. Patrick Greiner, szer. Henryk Gutowski, st. szer. Wojciech Loewenau wraz z żoną, szer. Bogdan Prask, kpr. Janusz Strzelecki, szer. Marek Zatorski oraz przyjaciel z Francji Sylvain Chipeaux na oficjalne zaproszenie władz francuskiego miasta Belfort uczestniczyła w uroczystościach 70 rocznicy wyzwolenia miasta i okolic.
Pierwsza część uroczystości rozpoczęła się w sobotę defiladą pieszą oraz pojazdów militarnych ulicami miasta Belfort przed trybuną honorową z kombatantami, władzami miasta oraz przedstawicielami Sił Zbrojnych Francji. Członkowie dzierżoniowskiego Koła ZWiRWP na prośbę urzędu miasta Belfort występowali w mundurach Armii Czerwonej mając na wyposażeniu dwa motocykle. Warto podkreślić, że gdy polska kolumna zbliżała się do trybuny honorowej prowadzący uroczystości podkreślał wielki wkład żołnierza Polskiego i Radzieckiego w wyzwolenie Europy od niemieckiej okupacji. Zebrane tłumy na trybunie biły brawa krzycząc „Viva la Polonia”.
Po defiladzie wszyscy uczestnicy parady zostali zaproszeni na uroczysty bankiet w urzędzie miasta Belfort. W dniu następnym odbyły się uroczystości w miasteczkach: Giromangy, Lachapelle Sous Chaux, Chaux, Rougegoute, Vescemont, do poszczególnych miasteczek uczestnicy jechali kolumną historycznych pojazdów składających się z monocyklów, jeepów, ciężarówek oraz czołgu Sherman. Pod każdym pomnikiem formowana była kompania honorowa składająca się z rekonstruktorów z Polski oraz Francji oraz pocztów sztandarowych, następnie odgrywany był hymn państwowy po czym przedstawicie władz lokalnych wygłaszali przemówienia okolicznościowe. Co warto podkreślić wielokrotnie publicznie dziękowano Polskiej delegacji za uczestnictwo w uroczystościach. Po czym składano wiązanki kwiatów.
W dniu kolejnym w wolnym czasie zwiedzaliśmy malownicze miasteczko Montbeliard. Wielkie wyrazy szacunku i uznania Prezes Dzierżoniowskiego Koła Miejskiego ZWiRWP kieruje do kolegi Patricka Greinera oraz jego małżonki Aliny za zorganizowanie całego przedsięwzięcia od ustaleń z urzędem miasta Belfort poprzez zapewnienie zakwaterowania w hotelu oraz dwóm osobom w swoim domu za bezpośrednie uczestnictwo w uroczystościach i służenie za tłumaczy Polsko- Francuskich.
Ciekawe spotkanie Członkowie ZWiRWP mieli w pierwszy dzień uroczystości z płk. P. Petey dowódcą 35 pułku obrony miasta Belfort oraz oficerem z jego sztabu, który jest pochodzenia polskiego. Ciekawie minęła rozmowa oraz poczęstunek tradycyjnym polskim trunkiem w postaci wódki. Francuski alkohol jest o wiele słabszy od polskiego co było do zauważenia. Ciekawie układały się relacje również z członkami zaprzyjaźnionej grupy rekonstrukcyjnej odtwarzającej żołnierzy armii USA. W dowód sympatii kolega Janusz Strzelecki przekazał dowódcy rekonstruktorów armii amerykańskiej torbę z maską przeciwgazową, a w zamian koledzy odwdzięczyli się pamiątkowymi tabliczkami poświęconymi 70 rocznicy wyzwolenia Belfort.

Możliwość komentowania została wyłączona.