Dzień Zwycięstwa w Moskwie 2018

9 maja 2018 roku przypadła 73 rocznica zakończenia II Wojny Światowej w Europie. Z tej okazji na zaproszenie organizatorów uroczystości rocznicowych do Moskwy udała się delegacja Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego w składzie: Tadeusz Otulak, Eugeniusz Podolak, Ryszard Bielat, Leszek Wacewicz oraz Ryszard Murat. Delegacja uczestniczyła w pochodzie inicjatywy „Nieśmiertelny Pułk”, gromadzącej weteranów i rodziny żołnierzy poległych na frontach II Wojny Światowej w Europie. Zrodziła się ona w 2007 roku w rosyjskim Tomsku, z czasem rozprzestrzeniając się na całą Rosję.
W uroczystościach w Moskwie wzięło udział ponad milion osób zaangażowanych w inicjatywę. Od Dworca Białoruskiego ulicą Twerską do Placu Czerwonego przeszły one z portretami swoich bliskich, którzy walczyli z nazizmem podczas II Wojny Światowej. W całej Rosji w obchodach rocznicowych wzięło udział ponad 12 milionów weteranów i członków rodzin poległych.
Na czele pochodu szli weterani Armii Czerwonej, Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin, Premier Izraela Benjamin Netanjahu. Podczas swojego wystąpienia Prezydent Rosji stwierdził, że „wartość tej inicjatywy polega na tym, że nie zrodziła się ona w biurze, nie w strukturach administracyjnych, ale w sercach naszych obywateli, co dowodzi szacunku, z jakim traktujemy pokolenia, które broniły nasz kraj.” Oficjalne obchody zakończyły się salutem artyleryjskim oraz pokazem sztucznych ogni.
W trakcie pobytu w Moskwie polscy uczestnicy delegacji spotkali się z wielką sympatią i życzliwością mieszkańców Moskwy. Mundury polskich wojskowych budziły wielkie zainteresowanie, rosyjscy umundurowani uczestnicy uroczystości oddawali im honory wojskowe. Wśród uśmiechniętych manifestantów było wiele rodzin z dziećmi, ubranych w stroje wzorowane na mundurach Armii Czerwonej z lat wojny. Wielu dorosłych miało na głowach furażerki.
10 maja w Dumie odbyła się konferencja „Historyczna pamięć w imię prawdy i sprawiedliwości”. Wzięli w niej udział przedstawiciele kombatantów i zaproszonych organizacji m. in. z Francji, Słowacji, Węgier oraz polska delegacja ZWiRWP.

Możliwość komentowania została wyłączona.