74 rocznica bitwy pod Lenino

75 rocznica chrztu bojowego Pierwszej Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki w bitwie pod Lenino dniach 12 -13.10.1943r.
Z inicjatywy W. Wasilewskiej i A. Lampe, wiosną 1943r powstał Związek Patriotów Polskich w Moskwie. ZPP postawił sobie jako naczelne zadanie utworzenie nowej armii polskiej. W maju 1943r. w obozie wojskowym pod Sielcami nad Oką w pobliżu Riazania rozpoczęło się formowanie dywizji. Dowódcą został płk Zygmunt Berling. 11 października stan bojowy dywizji wynosił 12 683 żołnierzy, podoficerów i oficerów. W skład dywizji wchodziły 3 pułki piechoty, pułk artylerii, pułk czołgów im. Bohaterów Westerplatte i eskadra lotnictwa myśliwskiego „Warszawa”. Pierwsza DP wyruszyła na front 1 września 1943r. w czwartą rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę. Po przebyciu 250 km dywizja wzięła udział w dwudniowych walkach pod Lenino przełamując opór wroga. W walkach zginęło ok. 1500 żołnierzy niemieckich, 326 wzięto do niewoli. Zdobyto 58 dział i moździerzy. Straty I DP: 510 (590) poległych lub zmarłych z ran, 1776 rannych i 632 zaginionych.
Pierwszy bój DP im. T. Kościuszki zapoczątkował szlak bojowy jednostek regularnych na wschodnim froncie. Min. w lipcu i sierpniu 1944r. walczyła o przyczółki nad Wisłą w rejonie Dęblina, a w dniach 10 -15 września w walkach o Pragę. Żołnierze I Armii WP ruszyli na pomoc powstańcom warszawskim. Tylko w walkach o Przyczółek Czerniakowski zginęło 2056 żołnierzy WP.
We wszystkich miejscach walk o lewobrzeżną Warszawę poległo blisko 3700 żołnierzy. I DP wchodząc w skład I Armii WP zakończyła swoją walkę z wojskami hitlerowskimi w Berlinie w maju 1945r. Żołnierz I DP kpt. Antoni Jabłoński 2 maja 1945 zawiesił polski sztandar na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie.
Z okazji 75-lecia bitwy I DP WP pod Lenino w dniach 12 – 13.10.2018 odbyły się uroczystości pod pomnikiem Kościuszkowca oraz Grobem Nieznanego Żołnierza. W hołdzie bohaterskim żołnierzom I Armii WP złożono wieńce i wiązanki. W imieniu Stowarzyszenia Rodzin Kościuszkowskich gen. dyw. Piotr Czerwiński. W delegacji ZG Związku Weteranów i Rezerwistów WP im. gen. Franciszka Gągora obecni byli: prezes ZWiR WP płk Wiesław Korga, sekretarz generalny Tadeusz Otulak, skarbnik płk Zbigniew Żurowski.
W uroczystościach uczestniczyła asysta wojskowa, Kompania Honorowa WP oraz Orkiestra Reprezentacyjna WP.

Fotografia z pod pomnika Kościuszkowca przedstawiająca prezesa Stowarzyszenia Ogólnopolska Rodzina Kościuszkowców gen. dyw Piotr Czerwiński z prezesem ZWiR WP płk Wiesław Korga i sekretarzem generalnym Tadeusz Otulak.

Możliwość komentowania została wyłączona.