Wizyta w Bieszczadach cz. 1

21 lipca br. na zaproszenie Prezesa Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego ZWiRWP im. Synów Ziemi Sanockiej w Sanoku kol. Krzysztofa JUSZCZYKA, delegacja Oddziału Dolnośląskiego w składzie: ppłk zs Ryszard LEPAROWSKI i mjr ds Jan DRAJCZYK w dniach 21.07–24.07.2020 r. brała udział w spotkaniach z członkami Związku Oddziału Podkarpackiego.
W trakcie pobytu delegacja odwiedziła Sanok, Cisnę, Baligród i Jabłonkę gdzie zginął gen. Karol Świerczewski. Z miejsca, gdzie zginął Generał, został usunięty pomnik, a pamiątkowy głaz z napisem „Generał Karol Świerczewski – Walter” został zalany betonem by zatrzeć wszelkie ślady. Wspólnie z członkami z Podkarpacia oraz delegacją Policji złożyliśmy wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Poległych Milicjantów w Cisnej, a także pod tablicą upamiętniającą katastrofę śmigłowca MSW w 1991 r. w której zginęli żołnierze i policjanci.
Po rozmowach z Prezesem Krzysztofem JUSZCZYKIEM zwiedziliśmy dość pobieżnie atrakcje Sanoka. Odwiedziliśmy m. in. Zamek królewski, który wybudował król Kazimierz Wielki w 1340 r., a w którym obecnie mieści się muzeum historyczne, kolekcja ikon cerkiewnych oraz galeria artysty Zdzisława Beksińskiego. Odwiedziliśmy też skansen – muzeum budownictwa ludowego, na terenie którego stoją oryginalne, przedwojenne budynki z bali drewnianych rzemieślników, aptekę, pocztę, sklepy, itd. Na miejscu można kupić przeróżne wyroby regionalne jak sery, pieczywo, wyroby rzemieślnicze. Po zwiedzeniu skansenu wyjechaliśmy w drogę powrotną.
Ryszard Leparowski
Foto: Jan Drajczyk

Możliwość komentowania została wyłączona.