Cykl uroczystości 101 rocznicy

CYKL UROCZYSTOŚCI 101 ROCZNICY NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI W KTÓRYCH UCZESTNICZYLI CZŁONKOWIE POG ZW i R WP GRÓJEC
W dniu 07.11.2019r na zaproszenie Dyrektor PSP Częstoniew Pani Ewy Głowackiej, przybyli Prezes ZG ZW i R WP płk /s/ dr Wiesław Korga. Sekretarz Generalny ZG Pan Tadeusz Otulak, Prezes POG ZW i R WP ppłk /s/ Stanisław Gliński i płk /s/ Henryk Szymczak aby razem z uczniami, gronem pedagogicznym, personelem technicznym i zaproszonymi gośćmi uczestniczyć w akademii z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Wśród zaproszonych gości był Burmistrz Gminy i Miasta Grójec Pan Dariusz Gwiazda i Naczelnik Wydziału Edukacji, Promocji i Spraw Społecznych Urzędu G i M Grójec Pani Monika Kozłowska.
Po obejrzeniu spektaklu przygotowanego i przedstawionego na wysokim poziomie artystycznym przez uczniów szkoły, odzwierciedlającego historię Polski od okresu I rozbioru do uzyskania niepodległości, wszyscy uczestnicy tej akademii uczestniczyli we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych.
Końcowym elementem tej akademii była lekcja „żywej historii” a swoimi przeżyciami z okresu II wojny światowej podzielili się z uczniami Prezes ZG ZW i R WP płk /s/ dr Wiesław Korga i płk /s/ Henryk Szymczak. Jak interesujące były ich przeżycia z lat ich młodości, niech świadczy fakt, że „lekcja” trwała ponad półtorej godziny.
Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się w Grójcu w dniu 10 listopada. Organizatorem ich był 1. Ośrodek Radioelektroniczny, 61. Batalion Lekkiej Piechoty oraz Komenda Powiatowa Policji w Grójcu. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Miłosierdzia Bożego.
W uroczystej mszy świętej uczestniczyli: Minister Marek Suski Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, kombatanci Armii Krajowej obwodu „ Głuszec – Grójec”, Dowództwo 1. ORel., Dowódca 6. MBOT i 61. blp, Zastępca Komenda Wojewódzkiego Policji z Radomia oraz Komendant Powiatowy Policji w Grójcu, Kompania Honorowa 1.ORel , poczty sztandarowe, samorządowcy ziemi grójeckiej, przedstawiciele służb mundurowych, poczty szkół, instytucji i organizacji z terenu powiatu grójeckiego, kombatanci, harcerze, zaproszeni goście, młodzież oraz mieszkańcy Grójca i okolic.
Po zakończonym nabożeństwie pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, odbył się capstrzyk niepodległościowy.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrali: Minister Marek Suski, płk Andrzej Kozera, następnie odczytany został list Ministra Obrony Narodowej z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Komendant Powiatowy Policji w Grójcu podinspektor Wojciech Bednarski podziękował wszystkim zgromadzonym za przybycie.
Następnie złożono wiązanki pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i zapalono znicz pamięci o wszystkich poległych w walkach o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.
Powiatowy Oddział Grójecki w tym capstrzyku niepodległościowym, godnie reprezentował poczet sztandarowy w składzie: dowódca pocztu – ppłk /s/ Stanisław Gliński, sztandarowy – st. sierż. /s/ Leszek Dolina i asystujący – mł. chor. /s/ Jerzy Kasica. Wiązankę od związku składali: płk /s/ Janusz Czerniejewski i ppłk /s/ Jan Dulny. Wiązankę od Koła Kombatantów i BWP w Grójcu składała delegacja na czele z jej prezesem ppor. /s/ Kazimierzem Kurach.
Z okazji 101 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości w dniu 11.11. 2019r o godz. 16.00 Szkoła Podstawowa nr 2 w Grójcu zaprezentowała społeczeństwu grójeckiemu historię Grójca w spektaklu „Witaj ziemio ma grójecka..”. Występ obejrzało prawie 800 osób. Ich wysiłki mogło podziwiać ok. 1500 uczniów grójeckich szkół oraz władze samorządowe miasta i powiatu. W inscenizacji zaprezentowano historię miasta, jego początki, nadanie praw miejskich, II wojnę światową i czasy współczesne. Ukazano postać księdza Piotra Skargi, nierozerwalnie złączonego z miastem, w kolorowy sposób przedstawiono grójeckie jarmarki z charakterystycznymi dla nich elementami. Cały spektakl stanowił niezwykle barwne połączenie słowa, muzyki, śpiewu i tańca. Patronat nad organizacją i przebiegiem tego spektaklu objął Burmistrz Gminy i Miasta Grójec Pan Dariusz Gwiazda.
Spektakl ten oglądałem razem z małżonką na stojąco, mimo że nie spóźniłem się na jego rozpoczęcie, co dobitnie świadczy o zainteresowaniu tym wydarzeniem w cyklu obchodów Święta Niepodległości.
W imieniu Zarządu i członków POG ZW i R WP dziękuję władzom samorządowym powiatu, G i M Grójec, organizatorom capstrzyku niepodległościowego w Grójcu i tym wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Święta Niepodległości w powiecie grójeckim w którym swą obecnością mogli dać wyraz patriotyzmu członkowie naszego związku.
PS. Do artykułu wykorzystano zdjęcia umieszczone na Facebooku „Dariusz Gwiazda”
Zdjęcia dołączone otrzymano od Dyrektor PSP Częstoniew Pani Ewy Głowackiej.

Uczestnik w/w uroczystości – Stanisław Gliński

Możliwość komentowania została wyłączona.