73 rocznica bitwy partyzanckiej pod Gruszką

Środowisko Gwardii Ludowej, SLD, Stowarzyszenie Pokolenia i Wojewódzki Oddział Świętokrzyski Związku Weteranów i Rezerwistów WP zorganizowało w dniu 24 września 2017 r., uroczystości związane z 73 rocznicą bitwy partyzanckiej pod Gruszką.
Wspomniane uroczystości odbyły się pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie w miejscowości Gruszka – Jóźwików (powiat konecki, woj. świętokrzyskie ) gdzie w dniach 29-30 września 1944 r stoczona została bitwa pomiędzy partyzantami z Gwardii Ludowej (ok. 1500 osób) a kilkutysięczną formacją niemieckiego wojska i policji.
Siły niemieckie próbowały, bezskutecznie, otoczyć i zniszczyć siły partyzanckie, które zadając Niemcom poważne straty, przebiły się z okrążenia i skierowały na wschód do lasów koneckich i suchedniowskich.
W uroczystościach uczestniczyli zaproszeni goście w osobach:
– przewodniczący SLD – Włodzimierz Czarzasty
– przewodniczący organizacji świętokrzyskiej SLD Andrzej Szejna;
– konsul Federacji Rosyjskiej w Krakowie Aleksander Minin;
– gen. ks. biskup kapelan kombatantów archidiecezji częstochowskiej Stanisław Respondek
– przedstawiciele gmin z terenu walk partyzanckich;
– poczty sztandarowe związków i stowarzyszeń kombatanckich;
Uroczystość uświetniły występy artystyczne Chóru „Nowina” z Nowin oraz młodej wokalistki Ani Wieleńskiej. Swoje przemówienie przygotował ksiądz biskup Stanisław Rospondek, a także przewodniczący Czarzasty. Bohaterstwo nie ma koloru partyjnego. Nie ma koloru żadnej flagi Państwowej. To jest coś takiego co jak przychodzi chwila sprawdzenia, walki, pokazania, że jest się naprawdę wielkim człowiekiem to wtedy się to bohaterstwo pokazuje. Tak było wiele lat tutaj. Chciałbym Państwu powiedzieć, że zginęli żołnierze Armii Ludowej, zginęli żołnierze Armii Radzieckiej. To drugie rzadko, który polityk w Polsce Wam w tej chwili powie – żołnierze Armii Radzieckiej. Matce jest obojętne czy jej syn walczy w Armii Ludowej, czy w Armii Krajowej, czy w Żołnierzach Wyklętych, czy w Armii Radzieckiej. Jak on zginie to płacze tak samo. O tym trzeba pamiętać, nie można zapominać. Ci, którzy zapominają po prostu zapominają o historii. Polskę wyzwalała i Armia Ludowa, Armia Krajowa i Żołnierze Wyklęci i Armia Radziecka. Bez względu na to kto będzie rządził Polską tej historii nie wygumkuje, tej historii nie zmieni. Tej historii po prostu się nie da zmienić, bo to piękna historia! Wspierana przez ludzi, którzy tu w okolicznych wioskach mieszkali. Oni pomagali ludziom w walce z faszystami, z tymi, którzy najechali nasz kraj.” – tak przemawiał do zgromadzonych przewodniczący SLD, Włodzimierz Czarzasty . Prowadzący uroczystość odczytał Apel Pamięci (bez „poległych” w katastrofie samolotu w 2010r pod Smoleńskiem) w asyście licznej grupy harcerzy oraz pozdrowienia od jednego z ostatnich żyjących uczestników tej potyczki – pułkownika Antoniego Połowniaka.
Na zakończenie członkowie przybyłych delegacji złożyli wieńce pod tablicą pamiątkową. Wśród składających nie zabrakło licznie przybyłych delegacji, ZWiR WP na czele z Prezesem Zarządu Głównego płk /s/ Wiesławem Korga oraz Sekretarzem tego Zarządu Kol. Tadeuszem Otulak, Wojewódzkiego Oddziału Świętokrzyskiego oraz ościennych Oddziałów tj. Radomskiego i Grójeckiego.
Tego dnia nie obyło się także bez małych incydentów. Po zakończeniu uroczystości grupa kilku osób przy zejściu ze wzgórza w Gruszce rozciągnęła baner z prowokacyjnym hasłem ”szable w dłoń – bolszewika goń”.
Po dojściu do władzy „dobrej zmiany” z roku na rok daje się odczuć wpływ ich poglądów na wojsko i samorządy lokalne, które w obawie o nieprzychylność władzy PiS mogące zaszkodzić w awansie zawodowym, unikają udziału w kultywowaniu wydarzeń historycznych związanych z wyzwalaniem Polski przez żołnierza I i II armii WP oraz walk prowadzonych z okupantem niemieckim przez GL i AL. Nasze stowarzyszenie tj ZWiR WP, stara się uczestniczyć w uroczystościach upamiętniających bohaterskie czyny żołnierza polskiego walczącego na wszystkich frontach II wojny światowej o wyzwolenie kraju z pod okupacji niemieckiej i tak powinno się przekazywać historię młodemu pokoleniu jak mówią o tym fakty.
Stanisław Gliński

Wiązankę od ZG ZWiR WP składa Sekretarz Generalny Kol. Tadeusz Otulak. W składzie delegacji (od prawej): płk /s/ Władysław Dobrzański, Prezes ZG płk /s/ Wiesław Korga, ppłk /s/ Stanisław Gliński.

Delegacja POG ZWiR WP z wiązanką (od lewej): ppłk. /s/ Stanisław Gliński, Kol. Teresa Kostrzewska, st. sierż. /s/ Bogusław Mroziewicz.

Możliwość komentowania została wyłączona.