Nie tylko o broni w Kielcach

6 września br. Zarząd Wojewódzki Związku Żołnierzy WP we Wrocławiu zorganizował wycieczkę na XXIV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. Kierownik wycieczki płk Adolf SITARZ poprowadził weteranów do Kielc już po raz szesnasty.
W tym roku znów salon jest rekordowy. Tegoroczna wystawa to 609 firm z 30 krajów świata takich jak: Austria, Belgia, Chiny, Cypr, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Izrael, Japonia, Kanada, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Republika Południowej Afryki, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Tajwan, Turcja, Ukraina, Wielka Brytania i Włochy. Ekspozycja zajmuje ponad 27 tysięcy metrów kwadratowych. MSPO po raz kolejny objęte jest Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja DUDY.
Inauguracją imprezy był apel uczniów klas wojskowych szkół ponadpodstawowych. Minister Obrony Narodowej Antoni MACIEREWICZ wygłosił krótkie przemówienie, wręczył dwa medale brązowe Za Zasługi dla Obronności oraz pisma gratulacyjne i nagrody rzeczowe dla kilkunastu młodych kadetów. A my po apelu udaliśmy się na zwiedzanie ekspozycji. Zgromadzono ogromną ilość różnego rodzaju sprzętu i wyposażenia wojskowego. Mijaliśmy oficerów w mundurach nie tylko NATO.
Na poszczególnych stoiskach nie byliśmy w stanie wszystkiego zobaczyć, dlatego zgromadziliśmy dużą ilość folderów i reklamówek, aby je spokojnie przestudiować po powrocie do Wrocławia. Trafiłem na stoisko 31 brt, który kontynuuje tradycje mojego macierzystego 35 brt stacjonującego we Wrocławiu Strachowicach. Była też okazja po trudach zwiedzania posilić się wojskową grochówką. Gdy opuszczaliśmy teren targowy, to żegnała nas mała pikieta pacyfistów.
Udaliśmy się następnie do Chęcin, gdzie zwiedzaliśmy ruiny zamku królewskiego i spożyliśmy smaczny obiad. Związek Weteranów i Rezerwistów WP w tej wyprawie reprezentowali: kpt. DS Jan DRAJCZYK, kpt. żegl. Ryszard ZŁOCIŃSKI i płk Krzysztof MAJER.


Foto: Jan A. DRAJCZYK i Krzysztof B. MAJER

Możliwość komentowania została wyłączona.