Kmdr Leopold Henryk Kalinowski

Szanowni,

w dniu 27.12.2020 r. zmarł kmdr Leopold Henryk Kalinowski (żył lat 95) Kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Henryk Leopold Kalinowski (ur. 4 czerwca 1925 w Krzemieńcu) – oficer Wojska Polskiego i komandor Marynarki Wojennej, kawaler Orderu Virtuti Militari i Orderów Odrodzenia Polski.
Urodził się w rodzinie szlacheckiej Józefa i Heleny z d. Jastrzębska. Słuchacz kursu dla małoletnich KOP w Brasławiu.
Po 17 września 1939 znalazł się na terenach zajętych przez ZSRR, pod okupacją sowiecką działał w ruchu partyzanckim na Wołyniu i Polesiu.
Od marca 1944 w szeregach 1 Armii Wojska Polskiego, gdzie został przydzielony do 6 batalionu pontonowo-mostowego, wraz z którym przeszedł cały szlak bojowy zakończony zdobyciem Berlina. Walczył pod Studziankami, brał udział w forsowaniu Wisły i wyzwoleniu Warszawy w styczniu 1945. Następnie już 27.02.19 wraz z 6 batalionem pontonowo-mostowym przez 6 tygodni walczył o zdobycie i utrzymanie przyczółka nad Odrą w Czelinie. Gdzie wraz z innymi żołnierzami batalionu przyczyni;l się do wkopania pierwszego słupa granicznego oraz wydania tzw. Aktu Czelińskiego.
Po zakończeniu działań wojennych ukończył Oficerską Szkołę Saperów i został żołnierzem zawodowym w wojskach inżynieryjno-saperskich. Brał udział w akcji rozminowania kraju (1947-50). W 1951 przeniesiony do Sztabu Generalnego, a następnie do Dowództwa Marynarki Wojennej, gdzie otrzymał stanowisko szefa wydziału rozpoznawczego.
Zajmował różne stanowiska dowódcze m.in.: szef sztabu, p.o. dowódcy Bazy Marynarki Wojennej w Świnoujściu, przez wiele lat zajmował stanowiska w instytucjach centralnych MON, następnie wykładowca i kierownik Katedry Taktyki i Sztuki Operacyjnej Akademii Sztabu Generalnego.

Po przejściu na emeryturę aktywnie działa w organizacjach kombatanckich, obecnie był prezesem Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Cześć Jego Pamięci

Odznaczenia

Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Krzyż Walecznych
Krzyż Partyzancki
Order Krzyża Grunwaldu III kl.
Warszawski Krzyż Powstańczy
Medal „Za udział w walkach o Berlin”
Medal „Zasłużonym na Polu Chwały”
Medal za Warszawę 1939–1945

Możliwość komentowania została wyłączona.