Kol. ZDZISŁAW BEDNAREK

Kol. ZDZISŁAW BEDNAREK odszedł na Wieczną Wartę

Z przykrością informujemy że w dniu 28 czerwca 2023 r. odszedł na wieczną wartę kol. Zdzisław Bednarek, członek Zarządu Głównego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego i członek Zarządu Wojewódzkiego Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Związku w Katowicach

Kol. Zdzisław Bednarek pełnił również funkcję Dowódcy Samodzielnego Batalionu Śląsko – Zagłębiowskiego Polskich Drużyn Strzeleckich w stopniu generała brygady DS. Aktywnie działał w Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych pełniąc funkcję członka ZW Śląskiego Oddziału ZKRPiBWP w Katowicach. Był nietuzinkową postacią również w kole Stowarzyszenia „Pokolenia” z Będzina i Dąbrowy Górniczej,
w Miejskiej Komisji Historycznej Stowarzyszenia „Pokolenia” oraz w Między-organizacyjnym  Zespole „Nowy Gołonóg”.

O bolesnej dla nas wszystkich stracie, dowiedzieliśmy się w środę. Byliśmy zaskoczeni, bo przecież przed kilkoma dniami rozmawialiśmy. Widząc nadzieję poprawy Twojego zdrowia i nie spodziewając się takiego rozwoju wydarzeń. planowaliśmy następne działania.

Odszedłeś w przeddzień tak znaczących wydarzeń. Odszedłeś pozostawiając  nas samych do działania, działania w swej złożoności dnia dzisiejszego. Jak mamy snuć plany na przyszłość, jak utrwalić pamięć wydarzeń i ludzi, skoro tacy ludzie jak Ty odchodzą. Odchodzą, choć pozostają w naszej pamięci, pozostają w tej zagłębiowskiej ziemi.

Jak CIĘ w tym  zastąpić, w Twej odporności, upartości dążeń i realizacyjnych przedsięwzięć. Skąd czerpać siłę dokonań, siłę którą posiadałeś w życiu codziennym i społeczno – politycznym działaniu. Działaliśmy wspólnie  w organizacji  wielu imprez
i uroczystości związanych z wartościami nam bliskimi, wydarzeniami historycznymi podtrzymującymi tradycje i  kultywowanie tożsamości zagłębiowskiej.

Stając się świadkiem i  uczestnikiem wielu wydarzeń, aktywnie działałeś na rzecz upowszechniania wiedzy o regionie. Byłeś przecież  przy nas i dla nas  uczestnikiem wielu spotkań i dyskusji, inspiratorem  i organizatorem rocznicowych, historycznych wydarzeń. Nie kto inny  jak TY znałeś historię ludzi, historię  wydarzeń i społecznego działania. Wspominając czas przeszły, poszerzałeś jak zawsze  naszą wiedzę  o ludziach i wydarzeniach, o tym  jak było i jak być powinno, w poszanowaniu ludzi i ludzkiej godności, o potrzebie zwyklej ludzkiej życzliwości. Dostarczałeś nam zawsze odwagi, inspiracji i energii  do poszukiwań rozwiązań skutecznych, szereg rad i przekonań  do działań służących odkrywaniu kart  czasu minionego i  szacunku do przeszłości Uczyliśmy się od Ciebie wszyscy przyjmowania spraw wielkich i małych, szacunku do tradycji i czasu minionego w obliczu wysiłku ludzi i ich doświadczeń. Byłeś człowiekiem  niezwykłym, pełen energii  i entuzjazmu nie lubiłeś  być obserwatorem i wyczekującym, zawsze zmierzałeś  przez życie  ku nowym wyzwaniom w wyrazistych poglądach, wskazując nowe przestrzenie działań dla różnych środowisk .

Teraz pozostawiasz nas  samych na drodze którą szedłeś przez całe życie, otoczony  bogactwem  własnych doświadczeń  i  zainteresowań oraz społeczno-politycznych barw i wzruszeń  w zawiłych czasach okresu minionego i obecnego.

Odchodzisz  na zawsze, pozostawiając pamięć i  swoje ślady na tej zagłębiowskiej ziemi. Trudno jest nam Ciebie żegnać drogi  Przyjacielu .Odchodzisz w swej niezwykłości jako człowiek nacechowany  skutecznością działań, jako osoba wyrazista w kształtowaniu wartości nam bliskich .

Dzisiaj za to wszystko Ci dziękujemy. Za czas działań i spotkań, za wspólnie spędzony czas. Żegnaj i wracaj wspomnieniami, byś był ciągle wśród nas, byś był zawsze z nami. Spoczywaj w spokoju tu, w tej zagłębiowskiej  ziemi. Część Twojej Pamięci.

Oddaliśmy Mu cześć uczestnicząc w uroczystości pogrzebowej na cmentarzu w Będzinie w dniu 3 lipca br. Będzie nam go bardzo brakowało.

Marek Modzelewski

Wiceprezes Zarządu Śląskiego Oddziału Wojewódzkie ZWiRWP w Katowicach

Możliwość komentowania została wyłączona.