Dzień Kobiet 2016

09.03.2016
W dniu 9.03.2016 r. w siedzibie Wielkopolskiego Związku Inwalidów Wojennych w Poznaniu przy ulicy Wysokiej, odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Święta Kobiet. Głównymi uczestniczkami tegoż spotkania były członkinie i sympatyczki Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego.
Uroczystości przewodniczył przedstawiciel seniorów Wielkopolskiej Lewicy pan Hieronim Andrzejewski.
Panie, zgodnie z tradycją, otrzymały kwiaty oraz zostały poczęstowane kawą i ciastkami. Istotnym urozmaiceniem spotkania było wystąpienie historyka sztuki pana dra Andrzeja Bena Beryta, który w sposób niezwykle ciekawy przedstawił czestnikom uroczystości początki ruchu emancypacyjnego kobiet i genezę powstania ich święta – 8 marca. Sporą część wystąpienia poświęcił on działaczce SDKPiL i KPD, wybitnej oczonej i teoretyczce socjalizmu, Róży Luksemburg.
Dyskusja, w formie pytań do prelegenta i polemiki z jego niektórymi, nieco kontrowersyjnymi wypowiedziami, toczyła się wokół tematu roli kobiet w życiu politycznym i społecznym Europy i świata w ostatnim stuleciu.
Atrakcyjnym przerywnikiem w dyskusji były wiersze autorstwa Mariana Załuckiego pt. „Mój Dzień Kobiet” i „Babka na orbicie”, wyrecytowane przez ppłk. W ST. sp. Mieczysława Daniela Chmielę.
Uroczystość została uwieczniona na zdjęciach i filmie przez prezesa Koła Miejskiego ZWiRWP w Poznaniu pan Kazimierza Seredyńskiego oraz M.D. Chmielę – jego zastępcę.
M. D. Chmiela
K. Seredyński

Możliwość komentowania została wyłączona.