Festiwal Pieśni Żołnierskiej i Patriotycznej

12 sierpnia 2018 r. w Luboszycach odbył się X Regionalny Festiwal Pieśni Żołnierskiej i Patriotycznej. Imprezę rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, którą celebrował i patriotyczną homilię wygłosił proboszcz ks. Robert STRAWIŃSKI. Następnie udaliśmy się do Wiejskiego Domu Kultury, gdzie prezes Stowarzyszenia Klub Seniora „Złota Jesień” August WASILUK przywitał wykonawców i zaproszonych gości. Odśpiewaliśmy hymn państwowy. Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonał Wójt Gminy Jemielno Jan UCINEK, który podkreślił, że tegoroczna, okrągła edycja pięknie się wpisuje w narodowe obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Festiwal zainaugurował występ teatru „Na Końcu Świata” z Nieszczyc, gmina Rudna oraz zaprezentowało się 13 solistów i 14 zespołów śpiewaczych z kilku województw. Bardzo ciepło został przyjęty występ związkowego zespołu „Głogowska Czwórka”, pod batutą por. ZS Zbigniewa SZPARKOWSKIEGO. Przez scenę w Luboszycach przewinęło się prawie dwieście osób. Wszyscy soliści i zespoły zostały wyróżnione pięknymi dyplomami i statuetkami. Następnie wiceprezes Zarządu Głównego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego gen. bryg. ZS Krzysztof MAJER wręczył medale pamiątkowe 25-lecia ZWiRWP, które otrzymali: wójt Jan UCINEK, prezes August WASILUK, kpr. ZS Anna BALON, kpr. ZS Krystyna WIŚNIECKA, strz. ZS Józefa RAGAN-MITNIK, strz. ZS Irena CZERWIWIEC, kpr. ZS Janina RZEŹNIK i ppor. ZS Józef ZAWADZKI. Podziękowania od Zarządu Stowarzyszenia odebrali wójt Jan UCINEK i prezes Krzysztof MAJER.
Organizatorzy zadbali również o dodatkowe atrakcje: zjeżdżalnię dla dzieci, grochówkę, różne potrawy i napoje serwowane w bufetach oraz możliwość zakupu zabawek i pamiątek. Panowała wspaniała atmosfera, publiczność często włączała się spontanicznie do śpiewania wykonywanych piosenek wojskowych i patriotycznych. O zmierzchu, gdy rozpoczynała się część taneczna imprezy z żalem wracałem do Wrocławia wraz z Anną DRAJCZYK i mjr PDS Janem DRAJCZYKIEM. Dziękuję organizatorom festiwalu za świetne przygotowanie i sprawne przeprowadzenie tej patriotycznej imprezy.
Krzysztof MAJER
Foto: Jan Aleksander DRAJCZYK

Możliwość komentowania została wyłączona.