Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza, z okazji 77 rocznicy wyzwolenia Warszawy w dniu 17 stycznia 2022 roku. w dniu 17 stycznia 2022 roku.
Organizatorem Uroczystości jest Związek Żołnierzy Wojska Polskiego, którym kieruje prezes Związku – Pan płk w st. spocz. Marek Bielec.
Tuż przed rozpoczęciem uroczystości, płk Henryk Budzyński poinformował zebranych, że uroczystość jest legalna na podstawie zgłoszenia do Stołecznego Urzędu m.st. Warszawy Nr ZD/467/22 z dnia 12 stycznia 2022r. – OGŁASZAM OTWARCIE ZGROMADZENIA PUBLICZNEGO przed Grobem Nieznanego Żołnierza zorganizowanego przez Zarząd Główny ŻWP z okazji 77 rocznicy wyzwolenia Warszawy spod okupacji hitlerowskiej.
Na podstawie aktualnej sytuacji epidemiologicznej w kraju, Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny nakazuje biorącym udział w zgromadzeniu uczestnikom obowiązek bezwzględnego przestrzegania zasad:
zachowania co najmniej 1,5 m między sobą;- zakrywania ust i nosa; – ścisłego przestrzegania ogłaszanych ustaleń organizatora Zgromadzenia..
Po tym komunikacie rozpoczęła się ceremonia wprowadzenia pocztów sztandarowych asystą honorową na plac przed Grobem Nieznanego Żołnierza, Związku Weteranów i Rezerwistów WP Oddział w Radomiu, Związku Polskich Spadochroniarzy, Związku Weteranów i Rezerwistów WP Oddział w Grójcu, Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Polskiego, Związku Tradycji Ludowego Wojska Polskiego oraz Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Koło Nr 6
Prowadzący uroczystość płk Lech Pietrzak powitał serdecznie wszystkich przybywających na dzisiejszą uroczystość, upamiętniającą 77 rocznicę wyzwolenia Warszawy z rąk hitlerowskiego okupanta. Podkreślił, że „wita zebranych w tym szczególnym dla każdego Polaka miejscu.
Wznoszący się tu Grób Nieznanego Żołnierza to symbol chwały Narodu i oręża polskiego.
To symbol goszczący w sercach wszystkich Polaków, bo świadczący o krwi przelanej przez Żołnierza Polskiego na wszystkich krańcach świata za wolność Waszą i Naszą, za Honor i Ojczyznę.
Grób – przy którym wieczną wartę pełnią żołnierze z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, jednostki podległej Dowódcy Garnizonu Warszawa.
Uroczystość rozpoczęła się odegraniem hymnu państwowego
Następnie glos zabrał płk Marek Bielec – Prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
Szanowni Państwo!
Jesteśmy dzisiaj, uczestnikami uroczystości upamiętniającej 77. rocznicę wyzwolenia Warszawy z rąk hitlerowskiego okupanta.
W wystąpieniu przypomniał, że w dzisiejszej uroczystości udział biorą członkowie Mazowieckiej Organizacji ZŻWP, a także:
- Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych,
- Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego,
- Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych
- Federacji Stowarzyszeń Rezerwistów i Weteranów SZ RP
- Stowarzyszenia Tradycji LWP
- Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej
- Stowarzyszenia Polska – Wschód
- Stowarzyszenia POKOLENIA
Pan płk M. Bielec gorąco powitał przybyłych: kombatantów – żołnierzy Wojska Polskiego, uczestników walk o Warszawę oraz żołnierzy innych frontów II wojny światowej, a także Polskiego Państwa Podziemnego.
Powitał serdecznie przybyłych gości – przedstawicieli związków i stowarzyszeń, organizacji pozarządowych i społecznych oraz społeczeństwo stolicy.
Dzisiejsza uroczystośćto wyraz oddania hołdu poległym żołnierzom WP niosącym pomoc bohaterskiemu miastu, a także przywołanie naszej pamięci mieszkańców stolicy, którzy od pierwszych dni II wojny światowej ponosili największą ofiarę krwi i życia, w obronie stolicy.
Pochylmy nasze sztandary, by oddać cześć wszystkim ofiarom wojny, prześladowań i represji.
Szanowni państwo!
Sięgając pamięcią do skarbnicy historii i wydarzeń II wojny światowej, można śmiało powiedzieć, że żołnierze 1. Armii Wojska Polskiego, zapisali w tamtej wojnie wspaniałą kartę męstwa i żołnierskiego oddania. Ich ofiarny szlak do Polski wiódł z Syberii, z kopalń Workuty i Kołymy, stepów Kazachstanu, do sieleckiego obozu, by stamtąd, w mundurze żołnierza polskiego iść do boju, prowadzeni słowami poety:
„po wszędy, gdy trzeba za braci miecz unieść, gdy chodzi o wolność i cześć”.
Dowiedli tego w walkach o wyzwolenie polskich ziem spod okupacji hitlerowskiej, w bojach nad pod Dęblinem, Puławami, Warką i Studziankami, w opanowaniu warszawskiej Pragi, i niesieniu pomocy niezłomnym powstańcom warszawskim oraz ludności walczącej stolicy.
Żołnierze 1. AWP sławili oręż polski w walkach o przełamanie Wału Pomorskiego i zdobyciu Wału Pomorskiego i Kołobrzegu, forsowaniu Odry, w szturmie Berlina i walkach nad Łabą.
Szanowni Państwo!
Dzisiejsza uroczystość upamiętnia oswobodzenie stolicy, kiedy to w mroźny siedemnasty dzień stycznia 1945 r., do niemal martwej Warszawy wkroczyli żołnierze 1. Armii WP.
Polskich żołnierzy – spragnionych widoku stolicy Polski – powitało morze przysypanych śniegiem gruzów, wypalone domy, a także krzyże powstańczych mogił, tak licznie rozsianych w ruinach i rumowiskach.
Dzisiaj, w 77 rocznicę pamiętnych wydarzeń zebrani składają hołd poległym, zmarłym, a także żyjącym żołnierzom 1. Armii Wojska Polskiego, którzy w styczniu 1945 roku walczyli z Niemcami o Warszawę.
Składamy hołd także tym żołnierzom 1. Armii Wojska Polskiego, którzy we wrześniu 1944 roku szli na pomoc powstańczej Warszawie, a śmierć swą znaleźli w nurtach Wisły oraz w czasie walk na Solcu i Czerniakowie.
Składamy hołd żołnierzom Armii Krajowej, którzy w krwawych dniach Powstania Warszawskiego pragnęli wyzwolić stolicę dla niepodległej Polski.
Składamy hołd cywilnej ludności Warszawy, która w mrocznych latach okupacji poniosła ogromną ofiarę życia i cierpień.
Pamiętamy także o ofierze jaką złożyli żołnierze różnych narodów Związku Radzieckiego, którzy zginęli w walce z Niemcami w boju o Warszawę i na terenie Polski. To ich wszystkich wspomina poeta Tadeusz Kubiak w strofach poezji:
„To miasto dlatego jest żywe, że śmierć mu żadna nie obca”
Następnie odbyła się uroczysta ceremonia przekazaniem sztandaru Warszawskiemu Oddziałowi Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego, zgodnie z Aktem jego przekazania;
- Ceremonia przekazania Sztandaru.
Następnie rozpoczęła się ceremonia złożenia wieńców:
- Wieniec od ZG Związku Żołnierzy Wojska Polskiego – delegacji przewodniczy prezes ZŻWP kol. płk Marek BIELEC
- Wieniec od Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych – delegacji przewodniczy Sekretarz Generalny Związku-Pani Elżbieta SADZYŃSKA
- Związek Weteranów i Rezerwistów WP – delegacji przewodniczy – Tadeusz Otulak- Sekretarz Związku
- Wieniec od Federacji Stowarzyszeń
Rezerwistów
i Weteranów SZ RP – delegacji przewodniczy prezes
płk w st. spocz. Zdzisław PRZESZŁOWSKI
- Wieniec od Zarządu Głównego Federacji
Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP – delegacji przewodniczy prezydent
Federacji insp. Zdzisław CZARNECKI,
w składzie delegacji poseł na Sejm RP Andrzej ROZENEK
- Wieniec od Związku Polskich Spadochroniarzy – Oddział Warszawa – delegacji przewodniczy Wiesław TRĘBICKI
- Wieniec Stowarzyszenia Tradycji LWP – pan mjr Kazimierz RDZANEK
- Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II wojny światowej – prezes Roland DUBOWSKI
- Wieniec od Zarządu Mazowieckiego Organizacji Mazowieckiej – delegacji przewodniczy – płk Jerzy WŁOSIŃSKI
Wieńce i wiązanki kwiatów składają delegacje Kół Mazowieckiej Organizacji ZŻWP:
- Koło Nr 6 ZŻWP – delegacji przewodniczy – kpt Eugeniusz KARBOWIAK
- Koło Nr 15 ZŻWP – delegacji przewodniczy – mjr Dariusz MINICKI
- Koło Nr 19 ZŻWP – delegacji przewodniczy – płk Andrzej GRABOWSKI
- Koło Nr 23 ZŻWP – delegacji przewodniczy – płk Bogdan GRABOWSKI
- Koło Nr 29 ZŻWP – delegacji przewodniczy – płk Stanisław MEDYŃSKI
- Koło Nr 35 ZŻWP – delegacji przewodniczy – płk Jan URBANIAK
- Stowarzyszenie POLSKA – WSCHÓD – delegacji przewodniczy prezes Józef BRYLL
- Stowarzyszenie KURSK – delegacji przewodniczy Jerzy TYC
- Fundacja 1 Dywizja Piechoty ODRODZENIE – delegacji przewodniczy wiceprezes Janusz MOLNKO
- Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych i Archeologii Wojskowej RAJTAR – PIŁA – delegacji przewodniczy Paweł KLITYŃSKI
- Akademia Zdrowia – ŁÓDŹ – delegacji przewodniczy Piotr RAPIŃSKI
- Bractwo Mundurowe RP – delegacji przewodniczy pani Elżbieta KACBERSKA, Grażyna STEC
- UNIA PRACY – delegacji przewodniczy – dyrektor Biura Krajowego – kmdr ppor. Gedymin WRÓBLEWSKI
- AMOR PATRII – delegacji przewodniczy – wiceprzewodniczący Tomasz DĄBROWSKI- ŁOMIANKI
- Stowarzyszenie POKOLENIA –
Po złożeniu wieńców – rozległ się sygnał melodii :
„ŚPIJ KOLEGO”. Oraz zostały zarecytowane słowa.
Uroczystość zakończyło odprowadzenie sztandarów.