W dniach 18- 20.05.2018r zorganizowane zostały przez Stowarzyszenie Ogólnopolskie Rodzin Kościuszkowskich i Związek Kombatantów RP i BWP oraz 1 Brygadę Pancerną z Warszawy–Wesołej, obchody 75 rocznicy powstania 1 Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki. W ramach obchodów 100- lecia odzyskania niepodległości dokonano również odsłonięcia Alei Pamięci Jednostek Wojskowych, które stacjonowały w Legionowie od 1918 roku oraz kamienia pamięci poświęconego Kościuszkowcom.
Obchody rozpoczęły się 18 maja o godz. 10.00 przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, gdzie zgromadziła się liczna rodzina Kościuszkowska, przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, młodzież szkolna, harcerze i mieszkańcy. Reprezentowane były poczty sztandarowe na czele z historycznym sztandarem 1 DP im. T. Kościuszki. Związek Weteranów i Rezerwistów WP reprezentowała delegacja na czele z Prezesem ZG płk. /s/ dr Wiesławem Korga i jego sekretarzem Tadeuszem Otulak oraz pocztem sztandarowym z POG ZWiR WP w składzie d-ca pocztu ppłk. /s/ Stanisław Gliński, sztandarowy st. sierż. /s/ Zbigniew Cegiełkowski i asystujący mł. chor. /s/ Jerzy Kasica. Wiązankę w imieniu ZG ZWiR WP pod Grobem Nieznanego Żołnierza składała delegacja w składzie: Prezes ZG płk. /s/ dr Wiesławem Korga , sekretarz Tadeusz Otulak, płk /s/ Henryk Szymczak z Oddziału Powiatowego Grójec i dwie Panie z zespołu śpiewaczego w Myszkowie.
Po uroczystościach pod Grobem Nieznanego Żołnierza odprawiona została w katedrze polowej WP Msza Święta. Mszą św. uczczono pamięć żołnierzy walczących w 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki (1DP), która powstała 75 lat temu w Sielcach nad Oką. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, kapelan Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Homilię wygłosił ks. płk Zenon Pawelak, proboszcz parafii w Legionowie, w którym stacjonowała 1 Dywizja Zmechanizowana, dziedzicząca tradycje 1 Dywizji Piechoty. W wygłoszonym słowie kapelan podkreślał, że wielu Polaków wywiezionych na wschód po 17 września 1939 r. w formującej się w Sielcach nad Oką dywizji dostrzegło „jutrzenkę nadziei na powrót do upragnionej Ojczyzny”. Ks. Pawelak podziękował byłym żołnierzom 1 DP, za to że przekazują tradycje dywizji. – Pamięć o czynach 1DP trwa. Przypomina o nich działalność stowarzyszenia Rodzina Kościuszkowska, które dba o to, by pamięć o losach żołnierzy przejęły kolejne pokolenia. We Mszy św. uczestniczyli weterani–żołnierze 1DP oraz 1 Dywizji Zmechanizowanej, przedstawiciele Rodziny Kościuszkowskiej oraz młodzież szkół noszących imię dywizji. Uczestnik walk pod Lenino, płk./s/ Eugeniusz Skrzypek, który swój szlak bojowy zakończył w Berlinie, w swoim przemówieniu podczas uroczystości w Katedrze WP, ocenił jak w czasach obecnych próbuję się pomniejszać zasługi Tych, którzy faktycznie przynieśli Polsce wolność. Po Mszy Św. i pamiątkowych zdjęciach, organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników na poczęstunek, który dodatkowo uprzyjemniał piosenkami wojskowymi Zespół Śpiewaczy z Myszkowa.
Wiązankę od ZWiR WP składa delegacja (od prawej)- Prezes ZG płk /s/ dr Wiesław Korga; Pani z zespołu z Myszkowa, płk /s/ Henryk Szymczak z POG ZWiR WP, Pani z zespołu z Myszkowa, Sekretarz ZG ZWiR WP Tadeusz Otulak.
Poczty sztandarowe przed Grobem Nieznanego Żołnierza -trzeci od lewej poczet sztandarowy POG ZWiR WP
Stanisław Gliński