W niedzielę 6 sierpnia 2017r. w Studziankach Pancernych a następnie w Mniszewie, uczczono 73 rocznicę bitwy pod Studziankami oraz walk na przyczółku warecko-magnuszewskim.
Uroczystości organizowane były przez Starostwo Kozienickie i Urząd Gminy w Magnuszewie przy współudziale 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. T. Kościuszki w Wesołej oraz Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego (ZWiR WP) im gen. F. Gągora, przy szczególnym zaangażowaniu Powiatowego Oddziału Kozienickiego ZWiR WP.
Między 9 a 16 sierpnia 1944 r. pod Studziankami rozegrała się bitwa pancerna w której wysiłkiem polskich żołnierzy zostało zatrzymane natarcie 3 dywizji niemieckich. Polskie czołgi odegrały kluczową rolę w tym starciu. Walki były zażarte, a bitwa pod Studziankami była największą bitwą pancerną stoczoną przez polskie jednostki na froncie wschodnim.
W obydwu miejscach uroczystości przebiegały wg podobnego scenariusza tj. odegranie hymnu państwowego, modlitwa ekumeniczna, przemówienia okolicznościowe i złożenie wiązanek oraz zapalenie zniczy.
Nie było kompanii honorowej i apelu poległych, a żołnierze z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej asystowali tylko przy składaniu wiązanek.
Wśród zaproszonych gości w uroczystościach udział brali: Wicepremier, Minister Gospodarki poprzedniego rządu – Janusz Piechociński, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Leszek Ruszczyk oraz z Sejmiku Mazowieckiego Zbigniew Gołąbek.
W Studziankach Panc. w imieniu ZG ZWiR WP głos zabrał Prezes Zarządu Głównego płk /s/ Wiesław Korga, dziękując władzom samorządowym powiatu kozienickiego, Dowództwu 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. T. Kościuszki w Wesołej, przedstawicielom Sejmu i Sejmiku Mazowieckiego oraz uczestnikom tej uroczystości za pamięć o tych, którzy nieśli wyzwolenie od wschodu. Szczególną prośbę skierował do przedstawicieli Sejmu, aby stali na straży prawdy historycznej i nie dopuścili do wykreślenia z kart historii pamięci o tych, którzy polegli tu pod Studziankami i na przyczółku warecko-magnuszewskim.
Wiązanki od Zarządu Głównego ZWiR WP składali: Prezes ZG płk. /s/ Wiesław Korga, Sekretarz ZG kol. Tadeusz Otulak i członek ZG ppłk. Stanisław Gliński. Od Powiatowego Oddziału Grójeckiego ZWiR WP złożone zostały wiązanki i znicze pod pomnikami w Studziankach i w Mniszewie.
Stanisław Gliński