Obchody dnia Wojska Polskiego w Lubelskim Oddziale Wojewódzkim Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia 2024 r.
15 sierpnia jest znamienną datą w dziejach Wojska Polskiego. W tym dniu w 1920 roku nastąpił przełom w walkach polskich żołnierzy broniących państwa i narodu przed bolszewikami, którzy „niosąc na bagnetach ogień rewolucji” zagrażali nie tylko niepodległości Polski ale i całej cywilizacji europejskiej. Na szczęście w bitwie warszawskiej (określanej przez znawców tematu mianem 18 decydującej bitwy w dziejach świata, a potocznie „Cudem nad Wisłą”) zostali oni powstrzymani i pokonani przez Wojsko Polskie z marszałkiem Józefem Piłsudskim (Naczelny Wódz WP) i gen. Tadeuszem Rozwadowskim (Szef Sztabu Generalnego WP). Zwycięstwo to uczczono m. in. w ten sposób, że dzień 15 sierpnia stal się Świętem Wojska Polskiego. Usankcjonował je rozkaz – Ministra Spraw Wojskowych nr 126 z dnia 4 sierpnia 1923 roku. Obchodzono je w Wojsku Polskim do 1946 roku, a następnie przywrócono ustawą Sejmu RP z dnia 30 lipca 1992 roku (Dz. U. Z 1992 r., nr 60, poz. 303).
Czcząc je na terenie województwa lubelskiego (oraz w całej Polsce) odbyły się okolicznościowe uroczystości. W Chełmie miały one miejsce w różnych punktach miasta. Na Placu dra Edwarda Łuczkowskiego po wciągnięciu na maszt Flagi Państwowej Dowódca Garnizonu wygłosił przemówienie, wręczył zasłużonym żołnierzom dyplomy awansu na wyższe stopnie i odznaczenia wojskowe oraz razem z Prezydentem Miasta złożył przy Pomniku Poległych za Ojczyznę wieniec. Na zakończenie uroczystości na Placu oddano salwę honorową oraz odbyła się defilada wojskowa. Inne miejsca w mieście to m. in. cmentarz parafialny przy ul. Lwowskiej, gdzie na grobach żołnierzy poległych w 1920 roku złożono kwiaty i zapalono znicze. Kolejnym miejscem było wejście na Cmentarz Wojenny przy ul. 1 Pułku Szwoleżerów. Tu wspólna delegacja Zarządu Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego oraz Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Chełmie w składzie: płk ZWiR Jan Borowik – prezes ZW ZWiR w Lublinie z/s w Chełmie, ppłk SG Jan Grzech – prezes ZR ZŻWP w Chełmie, płk ZWiR Paweł Kiernikowski – sekretarz ZW ZWiRWP w Lublinie z/s w Chełmie oraz ppłk Józef Piłat – sekretarz ZR ZŻWP w Chełmie, minutą ciszy uczciła pamięć Bohaterów Wojska Polskiego i złożyła wiązankę kwiatów.
Kwiaty przy Pomniku – Czołgu w Sawinie
Tekst: płk ZWiR dr Paweł Kiernikowski
Fotografie i ilustracje: Jan Borowik oraz ze stron internetowych