Listopadowe uroczystości w Lubelskim Oddziale Wojewódzkim ZWiRWP
Listopad jest miesiącem w którym maja miejsce uroczystości o charakterze poważnym jak też o charakterze radosnym. Do pierwszych należą tzw. Zaduszki (obchodzone w dniu 2 listopada), kiedy wspominamy zmarłych członków rodziny, kolegów i przyjaciół, a członkowie Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego i pokrewnych organizacji kombatanckich – swoich członków, którzy odeszli już ,,na Wieczną Wartę”. W tym odwiedzane są cmentarze a na grobach składane są kwiaty (przeważnie chryzantemy) oraz palone znicze jako wyraz czci dla zmarłych. Tak postąpili członkowie Lubelskiego Oddziału ZWiRWP oraz wspomnianych organizacji, którzy tłumnie złożyli ,,wizytę” na miejscowych nekropoliach i złożyli hołd pamięci o tych, którzy odeszli z tego świata.
Do radosnych wydarzeń należą jednak uroczystości z okazji kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę, niepodległości organizowane przez władze państwe i samorządowe oraz działaczy organizacji patriotycznych (w tym także naszego Związku) jak np. XVI Przegląd Piosenki Żołnierskiej, który odbył się w dniu 9 listopada 2024 r. Imprezę tę zorganizował po raz kolejny Zarząd Powiatowy ZWiRWP we współpracy z Wlodawkim Domem Kultury. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt zespołów wokalno-muzycznych, zespołów śpiewaczych wieloosobowych oraz solistów z całego regionu nadbużańskiego. Wśród licznie zgromadzonej publiczności znalazła sie trójka parlamentarzystów: Anna Dąbrowska-Banaszek, Jacek Czerniak i Krzysztof Grabczuk.
Po wielogodzinnym przesłuchaniu wszystkich biorących udział w przeglądzie wykonawców, jury w składzie: przewodniczący gen. bryg. ZWiR Marian Lipczuk – honorowy Przezs ZWiRWP, Marta Komza i Andrzej Bisko postanowiło wyróżnić i nagrodzić:
– w kategorii zespoły wokalno-muzyczne: Zespół Bokoryna (I miejsce), So Easy (II miejsce) i Seniorzy z Dubeczna (III miejsce);
– w kategorii zespoły śpiewacze wieloosobowe: Śpiewające Włodawianki (I miejsce), Zespół Wrzos (II miejsce) i Remedium (III miejsce);
– w kategorii soliści: Lena Pawluk (I miejsce), Liliana Nogieć (II miejsce) i Julia Sawczuk (III miejsce).
Jury przyznało także nagrodę GRAND PRIX. Otrzymał ją Oliwier Redzik.
Miłym akcentem uroczystości było odznaczenie posłów na Sejm Jacka Czerniaka i Krzysztofa Grabczuka oraz redaktora technicznego Biuletynu Internetowego ZWiRWP Jerzego Drzymały Medalem 80 lat Odrodzonego Wojska Polskiego, przyznanym im przez Kapitułę tego odznaczenia. Aktu dekoracji dokonał gen. bryg. ZWiR Marian Lipczuk w towarzystwie płk ZWiR Jana Borowika – prezesa ZW ZWiRWP w Lublinie z/s w Chelmie oraz ppłka ZWiR Andrzeja Rysza – prezesa ZP ZWiRWP we Wlodawie.
Kolejną ważną listopadowym dniem jest 11 listopada. My Polacy obchodzimy wtedy Narodowe Święto Niepodleglości. Data ta wynika z faktu, iz 11 listopada 1918 roku Niemcy podpisały w w lasku Compiègne koło Paryża układ rozejmowy kończący działania zbrojne I wojny światowej. W Polsce w tym dniu Rada Regencyjna (polski organ powołany przez zaborców niemieckich i austriackich w 1917 roku) przekazała Józefowi Piłsudskiemu zwierzchnictwo nad polskimi oddzialami wojskowymi utworzonymi w okresie wcześniejszym. W tym dniu znaczne obszary Polski były już wyzwolone spod jarzma zaborów. Mając na względzie te fakty Polacy przyjęli tę datę za początek suwerennego państwa polskiego. Zatwierdził to Sejm Rzeczypospolitej. W czasie okupacji i w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej istnial zakaz obchodzenia tego święta. Przywrócił je dopiero Sejm RP ustawą z dnia 15 lutego 1989 roku.
W bieżącym roku, tak jak w latach poprzednich głównym organizatorem uroczystości były władze państwowe i samorządowe. W Chełmie odpowiedzialność spoczywala na Prezydencie Miasta oraz dowódcy Garnizonu Chelm. Po Mszy św. w intencji wszystkich poległych za Ojczyznę odprawionej w Bazylice Mariackiej na Górce uczestnicy zgromadzili sie na Placu Dra Edwarda Łuczkowskiego przy Pomniku Mieszkańców Ziemi Chelmskiej poległych w wojnie ,,20 roku”. Po Hymnie Państwowym (podczas którego wciągnięto na maszt Flagę Państwową), odczytaniu Apelu Pamięci, salwie honorowej nastąpił moment wręczania zasłużonym żolnierzom odznaczeń oraz aktów mianowania na wyższe stopnioe wojskowe. Kolejny punkt obejmował zlożenie wieńców i wiązanek kwiatów przez delegacje kombatantów (wśród nich wspólna delegacja Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego i Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w składzie: płk ZWiR mgr Jan Borowik – prezes ZW ZWiRWP w Lublinie z/s w Chelmie, ppłk SG Jan Grzech – prezes ZR ZŻWP w Chełmie, płk ZWiR dr Paweł Kiernikowski – sekretarz ZW ZWiRWP w Lublinie z/s w Chełmie oraz ppłk inż. Jozef Piłat – sekretarz ZR ZZWP w Chelmie), parlamentarzystów, urzędów i instytucji oraz szkół chełmskich. Uroczystość zakończyła defilada wojskowa. Całość obchodów zakończył Bieg Niepodległości i po południu – Koncert Pieśni i Piosenek Patriotycznych pod tytułem ,,Niepodległa” w Chełmskim Domu Kultury.
Podobne uroczystości miały miejsce w wielu miejscowościach województwa lubelskiego – rejonu działania Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego ZWiRWP.
Tekst: płk ZWiR dr Paweł Kiernikowski
Fotografie i ilustracje: Jan Borowik oraz ze stron internetowych