Pamięć o poległych

Pomimo zagrożeń epidemiologicznych musimy pamiętać o poległych żołnierzach walczących w wolną Polskę w XX wieku. Mijają kolejne rocznice wydarzeń ważnych w naszej historii i koledzy z Oddziału Powiatowego ZWiRWP uczestniczą w oddaniu pamięci bohaterów w ramach akcji Ocalimy Groby bohaterów walk o Wolność i Niepodległość Polski. To akcja Wojewody Dolnośląskiego oraz IPN we Wrocławiu, prowadzona od 2018 r. W związku z przygotowywaną ewidencją wiceprezes Zarządu Powiatowego por. zs Waldemar CHABIOR poprosił Złotoryjan i mieszkańców powiatu złotoryjskiego o zgłaszanie mogił uczestników walk wojennych. Zaapelował na Facebooku o wskazanie grobów polskich bohaterów, których mogiły wymagają renowacji. Są już tego pierwsze efekty, zlokalizowano m.in. mogiły kpr. Kajetana MATEJUNA żołnierza 27 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, grób Powstańca Wielkopolskiego 1918-1919, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. Andrzeja FIKSY, symboliczny grób zamordowanego w Katyniu por. Jana CYMBALISTY, żołnierzy AK Antoniego BŁASZCZYKA i Ludwika MOGIELNICKIEGO, żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Zdzisława WIDEŁKA
14 czerwca br. był obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Dlatego por. zs Waldemar CHABIOR wybrał się na cmentarz Komunalny w Złotoryi i złożył kwiaty na grobie Tadeusza LUZARA, więźnia KL Dachau i Buchenwald. Podzielił się refleksją, że jest to jedyna mogiła prawidłowo oznakowana, a na cmentarzach powiatu złotoryjskiego jest ok. 20 grobów więźniów obozów koncentracyjnych.
Z kolei 11 lipca br. delegacja związkowa w składzie: por. zs mgr Mieczysław LESZCZYŃSKI i por. zs Waldemar CHABIOR dla uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów z szeregów: Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińskiej Powstańczej Armi, Dywizji SS-Galizien, podczas okupacji terenów II Rzeczypospolitej Polskiej przez hitlerowska III Rzeszę na obywatelach II RP, mieszkańcach kresowych wsi i osad, zapalili znicze na grobie symbolicznym Adama SPANOWICZA i Katarzyny CZUBEK na cmentarzu komunalnym w Złotoryi.
W 77. rocznicę Rzezi Wołyńskiej, pod pomnikiem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej w Lubinie Powiatowa Rada Kombatantów w Lubinie zaprosiła mieszkańców na uroczystości upamiętniające Ofiary Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość poprzedziła msza św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, odprawiona w intencji ofiar zamordowanych na kresach w latach 1943-1945. Po nabożeństwie zebrani udali się pod pomnik Pamięci Ofiar Ludobójstwa, by złożyć kwiaty i w ten sposób oddać cześć ofiarom tych jakże tragicznych wydarzeń. Oczywiście nie mogło zabraknąć licznej reprezentacji Oddziału Powiatowego ZWiRWP w Lubinie ze sztandarem.
Na cmentarzu komunalnym w Dzierżoniowie też uczestniczyliśmy w uroczystości poświęconej 77. rocznicy mordów dokonanych na Polakach na Wołyniu przez ukraińskich nacjonalistów. Organizatorem uroczystości był dzierżoniowski Związek Kresowian.
Nasi sojusznicy, niezastąpiony Pan Szczepan NAPORA i Pan Czesław ZAPOTOCZNY z Nagórnika opracowali kartę okolicznościową, przypominającą ważne epizody naszej historii! My też pamiętamy!

Krzysztof MAJER

Komentarze są wyłączone.