aby bez skrępowania skorzystali z pomocy w ramach programu „Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów”
Jest to projekt, w którym rząd, samorządy i instytucje pomocowe wspólnie pracują nad pomocą dla osób starszych. Do tego projektu przyłącza się Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego w trosce o naszych Kolegów – seniorów, którzy są fundamentem naszego Związku.
Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – to realna pomoc dla osób starszych.
Życie i zdrowie każdego naszego Członka jest dla nas niezwykle ważne. Dlatego w sposób szczególny musimy zadbać o Nich.
Apelujemy do Zarządów Oddziałów, Kół o zainteresowanie w jakiej sytuacji zdrowotnej, materialnej są nasi Koledzy Seniorzy. Czy ich sytuacja wymaga udzielania im pomocy.
Szanowni Koledzy Epidemia koronawirusa nie zwolnia nas z obowiązku bycia przyzwoitym Członkiem Związku, realizującym cele statutowe. Proste odruchy serca urastają dziś do rangi ratujących życie i mogą stanowić granicę między życiem i śmiercią. Pamiętajmy o tym i pomóżmy naszym Koleżankom i starszym Kolegom.
Inicjatorem i koordynatorem działań Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Program skierowany do osób po 70 roku życia. Osoby starsze uzyskają niezbędną pomoc w czasie pandemii, bez konieczności wychodzenia z domu.
Wystarczy kontakt z dedykowaną infolinią +22 505 11 11 (WARSZAWA).
W jaki sposób działa program? (A działa sprawdziliśmy).
Krok 1. Wystarczy, że któryś z Kolegów wiedząc o trudnej sytuacji innego Kolegi, znajomego, sąsiada itd. (krępującego się prosić o pomoc), zadzwoni na nr tel (22/505 11 11) i poinformuje przyjmującego zgłoszenie, o konieczności udzielenia pomocy podając Imię, Nazwisko, wiek, adres zamieszkania (miejscowość, Gmina, kod) oraz nr telefonu potrzebującego pomocy — w tym miejscu nasza rola się kończy. Następnie przyjmujący zgłoszenie odsyła sprawę z numerem telefonu do właściwej gminy, lokalnego ośrodka pomocy społecznej.
Krok 2. Ośrodek Pomocy Społecznej kontaktuje się z seniorem i ustala zakres potrzeb (np. zakupy spożywcze, wyrzucenie śmieci, wizyta u lekarza, załatwienie spraw urzędowych).
Krok 3. Gmina prowadząca wykaz (listę) seniorów potrzebujących pomocy przypisuje do każdego seniora osobę, która zajmie się już bezpośrednio pomocą.
Zarząd Główny ZWiR WP